Poslední rozloučení redakce Paáji.

Za dobu vzniku školního časopisu navštívilo do 1. července 2010 stránky 624 159 návštěvníků z celého světa. Stránky se umisťovaly v kategorii školství do 150 místa. V poslední době je navštěvovalo na 320 návštěvníků denně. Rekord návštěvnosti za den byl 1 726 návštěvníků v květnu 2006.
Redakce věnovala panu učiteli dort PAÁJI za práci a pomoc při vedení kroužku.Společně jsme ho ochutnali a rozloučili se.

Tak tyto stránky už dlouho nejsou aktivní ale stále je navštěvuje spoustu lidí. Děkuji všem, kteří zde hledají co potřebují nebo si jdou zavzpomínat na školní časy.

K 21. listopadu 2011 je navštívilo 700 256. To je za půl roku přibližně 48 000 lidí.
K 5. listopadu 2012 je navštívilo 772 450. Za rok je to tedy přes 70 000 lidí.
K 31. prosinci 2012 je navštívilo 778 000. Ročně si tedy drží návštěvnost 70 000 lidí.

Referát - 9. třída - Únor 1948

19. března 2006 v 16:47 | Ing. Ladislav Novák -prameny |  Referáty - Dějepis
Únorový převrat
Zápas o politickou moc vyvrcholil v únoru 1948. Vlastním počátkem krize byl spor o ministerstvo vnitra, řízené komunistou Václavem Noskem. Přeložení několika policejních velitelů mimo Prahu rozhořčilo vládní nekomunistické strany natolik, že se rozpory uvnitř vlády vystupňovaly v otevřený konflikt.
" Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem panu prezidentu republiky podal návrh na přijetí demise ministrů, kteří odstoupili 20. února tohoto roku. A současně jsem panu prezidentu navrhl seznam osob, kterými má býti vláda doplněna a rekonstruována. Mohu vám sdělit, že pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak jak byly podány, přijal...".
Klement Gottwald na Václavském náměstí 25. února 1948
Tento den, komunisty označovaný jako "vítězství pracujícího lidu nad buržoazií a reakcí", představuje vyvrcholení státního převratu, jehož cílem bylo nastolení komunistické diktatury, likvidace parlamentního demokratického systému a připojení Československa do sovětského mocenského bloku.
Zvláštností komunistického převratu v Československu, ve srovnání s obdobnými procesy v jiných státech východní Evropy, byla skutečnost, že proběhl za podpory velké části obyvatelstva. Dalším významným specifikem byla výrazná orientace zahraniční politiky všech stran sdružených v Národní frontě na Sovětský svaz.
V Košickém vládním programu vyhlášeném v dubnu 1945 strany deklarovaly: " Vláda bude jednat v souladu se Sovětským svazem, a to ve všech oblastech: vojenské, politické, hospodářské i kulturní ". Tyto aspekty tak výrazně napomohly komunistům převzít moc ve státě.
Slovensko - Přípravy ke střetnutí - Vládní krize - Volby a ústava 9. května
2O. února 1948 podávají ministři strany národně socialistické, lidové a strany slovenských demokratů demisi (odstupují z funkce) s úmyslem přivodit pád současné vlády a vyvolat nové volby, v nichž by byla pozice komunistů oslabena.
25. února 1948 jmenoval na návrh Klementa Gottwalda prezident Beneš novou československou vládu. Nové Národní shromáždění zvolilo po odstoupení E.Beneše prezidentem Klementa Gottwalda.
Od podzimu 1947 nabádal Stalin československé komunisty, aby převzali veškerou moc v zemi. KSČ vytvářela z komunistických dělníků nelegální ozbrojené organizace - lidové milice. Komunisté vyvolali po demisi (odstoupení z funkce) části vlády v únoru 1948 velkou vlnu občanských nepokojů: odpůrci byli izolováni, podniky ovládané komunisty přestali dodávat své výrobky nekomunistům atd.
24. února proběhla hodinová generální stávka, jíž se zúčastnilo 2,5 milionu občanů. Zpočátku fakticky vládly tzv. akční výbory, které byly zřizovány v závodech, úřadech, školách i v samotném parlamentu a které se rychle zbavovaly nepohodlných odpůrců.
Prezident Beneš odmítá v květnu 1948 podepsat novou, komunisty navrženou ústavu a krátce nato abdikuje na svou funkci. 30. května 1948 se odehrály parlamentní volby, v nichž neměli voliči možnost výběru mezi více stranami a mohli tedy hlasovat jen pro (nebo proti) jednotnou kandidátku Národní fronty.
Komunisté dosáhli ve zfalšovaných volbách z května roku 1948 jednoznačného vítězství - 90 % voličů se údajně vyslovilo pro jednotnou kandidátku. Komunisté ovládající tajnou policii pomocí vykonstruovaných obvinění od podzimu roku 1947 postupně likvidují své politické odpůrce na Slovensku.
Komunisté používali k zastrašování politických oponentů velmi drastických prostředků: např. na podzim roku 1947 obdrželi tři nekomunističtí ministři dopisy s výbušninou. Demokratičtí předáci byli odstaveni od politického života a jejich strany byly oslabeny mnoha prokomunistickými zrádci ve vlastních řadách.
Jak šly události za sebou :
úterý 17. února 1948 - hlavní události dne
- zasedání vlády
- postoj národních socialistů
- komunisté opět zneužívají bezpečnostní složky
středa 18. února 1948 - hlavní události dne
- jednání národních socialistů u prezidenta
- lidovci podporují národní socialisty
čtvrtek 19. února 1948 - hlavní události dne
- hlasy sociálních demokratů mohou rozhodnout
- tři nekomunistické strany dohodnuty na jednotném postupu
- prezident: Gottwald opět předsedou eventuální budoucí vlády
pátek 20. února 1948 - hlavní události dne
- demise ministrů tří stran
- neutrální postoj sociálních demokratů
- Jan Masaryk demisi nepodal
- komunisté připravují nátlakové akce
sobota 21. února 1948 - hlavní události dne
- nátlakové komunistické demonstrace
- vytváření ozbrojené pěsti dělnické třídy
- vytváření Akčních výborů NF
neděle 22. února 1948 - hlavní události dne
- sjezd závodních rad
- nátlak na vedení soc. demokracie
- aktivita bezpečnostních složek
- začíná otevřený ozbrojený teror komunistů
pondělí 23. února 1948 -hlavní události dne
- omezována činnost nekomunistických stran
- průvod 10 000 lidí na podporu prezidenta
úterý 24. února 1948 - hlavní události dne
- pokračuje otevřený ozbrojený teror komunistů
- generální stávka
- komunistický převrat uvnitř soc. demokracie
- o uchopení moci komunisty již prakticky rozhodnuto
středa 25. února 1948 - hlavní události dne
Prezident přijal demisi ministrů a doplnil vládu podle Gottwaldova návrhu
Jediný masový odpor proti postupu komunistů - demonstrace studentů
- podrobnější informace získáte zde -
Autorizace : ZŠ Třebívlice - pokud stahujete referát na své stránky uveďte www.zstrebivlice.blog.cz
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa


Aktuální články

Reklama