Poslední rozloučení redakce Paáji.

Za dobu vzniku školního časopisu navštívilo do 1. července 2010 stránky 624 159 návštěvníků z celého světa. Stránky se umisťovaly v kategorii školství do 150 místa. V poslední době je navštěvovalo na 320 návštěvníků denně. Rekord návštěvnosti za den byl 1 726 návštěvníků v květnu 2006.
Redakce věnovala panu učiteli dort PAÁJI za práci a pomoc při vedení kroužku.Společně jsme ho ochutnali a rozloučili se.

Tak tyto stránky už dlouho nejsou aktivní ale stále je navštěvuje spoustu lidí. Děkuji všem, kteří zde hledají co potřebují nebo si jdou zavzpomínat na školní časy.

K 21. listopadu 2011 je navštívilo 700 256. To je za půl roku přibližně 48 000 lidí.
K 5. listopadu 2012 je navštívilo 772 450. Za rok je to tedy přes 70 000 lidí.
K 31. prosinci 2012 je navštívilo 778 000. Ročně si tedy drží návštěvnost 70 000 lidí.

ŠEPETELY - osada českého granátu v Českém středohoří

10. ledna 2009 v 12:04 | Ing. Ladislav Novák a Michaela Filousová |  Školní projekt - Třebívlicko očima náctiletých
V krátkých reportážích Vás seznámujeme s krajinou okolo Třebívlic, ze které navštěvují naší školu žáci. Tyto reportáže věnujeme všem, které k těmto místům přitahují nějaké vzpomínky a mají rádi své prostředí, ve kterém žíjí a vyrůstají. Na projektu se podílejí žáci a žákyně školy v rámci tématu - Poznej svou vlast. Tentokrát jsme zavítali do malé vesničky asi 2 km od obce Třebívlice. Pojďte se s námi podívat do obce :

ŠEPETELY
Přijíždíme cestou od Třebívlic
Šepetely jsou osada ležící 1,5 km severozápadně od Třebívlic pod vrchem Srbsko. Naleznete jí pokud pojedete hlavním tahem z Lovosic na Most. Zmíněny byly poprvé v roce 1318. V místě je kaple z roku 1900 s plochou zvoničkou nad průčelím a poměrně zachovalé soubory venkovských stavení.
Zvonička a stavení
Na poli u Šepetel byl v 19. století nalezen největší granát o velikosti holubího vejce (12,6 g), který je uložen v klenotnici saských kurfiřtů v Drážďanech. Šepetely patřily k panství, které obhospodařovala baronka Ulrika von Levetzow. Dnes jsou součástí Třebívlic
Osada má v současné době 40 stálých obyvatel, z toho 17 mužů, 4 chlapce, 15 žen a 4 dívky. Průměrný věk je 40,2 roku.
a ještě zimní Šepetely
Písemné zmínky o Šepetelech se pojí z rodem Byšičtích z Byšic - staročeské vladycké rodiny, jejíž erb byl v starší době polovička psa nebo psí hlava, později štít shora poloviční, s pěti pruhy v barvách se střídajících tak, že všech bylo deset, pět a pět jedné barvy. Přes ně půl psa ve skoku a nad helmou jakožto klenot půl psa.
Nejdřív seděli v Byšicích na Mladoboleslavsku, ale kromě Vadka z Byšic připomínaném roku 1350 nelze jistě zjistit kteří ze starších vladyků Byšických k tomuto rodu patří. Jan Byšický z Byšic, roku 1455 své manželce Anně, Semeč a jiné vesnice věnoval. Pravděpodobně jeho synové byli bratři Jan připomínající se v letech 1485-1497 a Jaroš, který se připomíná v letech 1489-1515. Jaroš prodal roku 1489 Čečelice a věno své manželky Kateřiny z Liběchova převedl na Semeč, Šepetely atd.
O Šepetelích se hovoří i to, že na začátku 18. století zde byly nalezeny největší granáty a díky tomu nemuseli jít tři synové zdejšího sedláka na vojnu protože to byla vzácnost.
a zimní Šepetely
Šepetely pomohly i školství na začátku 20. století. To byla v roce 1902 zahájena přestavba školy v Třebívlicích. Po dobu přestavby byly třídy různě umístěny po obci Třebívlice a jedna třída byla umístěna od června 1902 právě v Šepetelích v místním pohostinství do 10. prosince 1902. Stabilně je navštěvovaná škola v Třebívlicích dětmi ze Šepetel. V posledních letech až do roku 2009 navštěvují školu tři žákyně a jeden žák.
a ještě zimní Šepetely

Z osady je krásný výhled do okolí Třebívlicka až na Hazmburk a lounskou krajinu. Je to osada, která je spojena se zemědělstvím a pěstováním ovoce. V osadě je firma Lope s.r.o, která se zabývá právě obhodpodařováním sadů v okolí Šepetel a dalších blízkých vesnic.
a ještě zimní Šepetely
No a jak vznikl název Šepetely ? Nedalo to ani České televizi aby v srpnu 2008 nezajela na výzvědy do samotné obce s pořadem Divnopis. A jak to dopadlo ?
a ještě zimní Šepetely
Šeptnout se dá leccos. Od milostného šeptání až po výhrůžku. Vzhledem k tomu, že přesně nevíme, kdy obec vznikla, tak ani nemůžeme soudit, co se šeptlo. Ale můžeme si pomyslet, že to bylo něco na jakési důležité schůzi představenstva s delegáty ze sousední vesnice, kde si starosta a radní tiše šeptali, aby jim hosté nerozuměli. Od té doby jim hosté říkali "šeptové" a ujalo se to, až se to dostalo na mapy i na obecní cedule.
a ještě zimní Šepetely
Ovšem hovoří se také o tom, že to má souvislost právě z granátky. Aby ostatní nevěděli o pokladu, šeptalo se o něm. Také se hovoří o tom, že lidé si šeptali - dříve se jim říkalo šeptači a šepetalo se. Proto tedy Šepetely.
Také je zmínka o tom, že němci tomuto názvu nerozumněli a proto si tento název přeložili po svém - sepe - konšel, tal - údolí. V přeloženém výrazu z němčiny tedy Šepetely vyznívají jako konšelské údolí.
Pravdou ovšem je, že kdo zná Šepetely dobře, ví že se tam nešeptá a občas se tam hovoří docela nahlas.
a ještě pohled na krajinu Českého středohoří
příští zastávka
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anggelina Anggelina | E-mail | 11. ledna 2009 v 17:11 | Reagovat

Zakladatelům této stránky: je to užasná stránka, tuto vesničku znám velmi dobře, jsou tu krásné fotografie no prostě celkově je to hezky vymyšlené.

Díky za nahlénutí

2 Miroslava Platošová,roz.Cónová Miroslava Platošová,roz.Cónová | E-mail | 6. února 2009 v 9:55 | Reagovat

Opět jsem navštívila tyto stránky..třemi slovy..dík za ně autorovi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama