Poslední rozloučení redakce Paáji.

Za dobu vzniku školního časopisu navštívilo do 1. července 2010 stránky 624 159 návštěvníků z celého světa. Stránky se umisťovaly v kategorii školství do 150 místa. V poslední době je navštěvovalo na 320 návštěvníků denně. Rekord návštěvnosti za den byl 1 726 návštěvníků v květnu 2006.
Redakce věnovala panu učiteli dort PAÁJI za práci a pomoc při vedení kroužku.Společně jsme ho ochutnali a rozloučili se.

Tak tyto stránky už dlouho nejsou aktivní ale stále je navštěvuje spoustu lidí. Děkuji všem, kteří zde hledají co potřebují nebo si jdou zavzpomínat na školní časy.

K 21. listopadu 2011 je navštívilo 700 256. To je za půl roku přibližně 48 000 lidí.
K 5. listopadu 2012 je navštívilo 772 450. Za rok je to tedy přes 70 000 lidí.
K 31. prosinci 2012 je navštívilo 778 000. Ročně si tedy drží návštěvnost 70 000 lidí.

Exkurze do Památníku v Terezíně

11. listopadu 2009 v 19:27 | redakce |  Školní rok 2009-2010
Nelze začít jinak než básní od našeho básníka a držitele Nobelovy ceny :
Hrob mezi hroby, kdo jej pozná,
čas setřel mrtvým podobu.
Svá svědectví, tak zlá a hrozná,
vzali jsme s sebou do hrobu.
Jen tma a někdy větru ševel
usednou k hrobu s pokraje,
jen hrstka trávy, hořký plevel
tu rozkvétají do máje...
Jaroslav Seifert
Dne 5. listopadu 2009 se žáci deváté a osmé třídy zúčastnili exkurze do Památníku v Terezíně. Projektový den byl naplánován v rámci předmětu Dějepis. Cílem exkurze byla návštěva Malé pevnosti a Ghetta.
V rámci předmětu se žáci osmé třídy v tomto období seznamují s představiteli habsburské monarchie a proto se při výuce Marie Terezie došlo i na stavbu, která nechvalně proslavila Terezín. Deváťáci zase probírají 2. světovou válku a v rámci ní i utrpení, kterých se dopustili příslušníci Gestapa na lidech uvězněných v Terezíně a probírá se i Holocaust.
No a co jsme se vše o Terezíně dozvěděli v rámci Dějepisu a exkurze, vám v krátkosti popíšeme zde. Samozřejmě, že více se dozvíte přímo při prohlídce v Terezíně nebo alespoň na jejich stránkách.
Takže trocha historie :

Když rakouský panovník a císař Karel VI. poznal, že nemá a nebude mít mužské potomky, rozhodl a poté dohodl s řadou evropských panovníků, že po jeho smrti usedne na trůn jeho nejstarší dcera, Marie Terezie. A tak se taky v roce 1740, když císař zemřel, stalo.
Jenže ne všichni panovníci na tuto pragmatickou sankci (jak dějiny toto rozhodnutí pojmenovaly) přistoupili. K nejnespokojenějším z těch, kteří tak přišli o možnost připojit habsburskou říši ke svým državám, patřil pruský král Fridrich (Bedřich) II. Ten pragmatickou sankci neuznal a začal s Marií Terezií válčit.
Aby chránila zemi před vpády pruských vojsk, rozhodla Marie Terezie (a její syn Josef, který byl v té době jejím spoluvladařem a nejvyšším poradcem ve věcech vojenských) v roce 1780 zbudovat dvě pevnosti, které by chránily severní hranice její říše - jednu na soutoku Labe a Metuje nedaleko Náchodské branky, druhou na soutoku Labe s Ohří, poblíž Travčič a Německých Kopist.
V úterý 10. října 1780 přijel do pevnosti, jež dostala na počest panovnice jméno Theresienstadt, Terezín, císař Josef, k položení základního kamene.

Uvnitř pevnosti pak vyrostlo město, které začalo žít svým všudypřítomností vojáků poznamenaným životem. V korunních hradbách pevnosti, které chránily jedno z nejdůležitějších obranných zařízení - stavidla, jimiž bylo možno zaplavit hradební příkopy a rozsáhlé zátopové kotliny okolo pevnosti, v takzvané Malé pevnosti, byla ještě v c. k. dobách zřízena vojenská věznice (a v ní vězněna řada odpůrců monarchie) a za okupace zde bylo nechvalně proslulé vězení pražské geheime staatspolizei, gestapa, "český koncentrák". Z města samotného byla většina jeho obyvatelstva vysídlena a okupační moc v něm zřídila židovské ghetto.

Pevnost (nikdy o ní nebylo bojováno, nikdy - ač patří mezi nejmodernější a nejdokonalejší bastionové pevnosti na celém světě - neměla příležitost prokázat svou obrannou sílu) a její fortifikace za ta léta pomalu chátrala. Až v posledních desetiletích (a zejména od devadesátých let), kdy začal mohutnět zájem o historii vojenství, se tento proces zastavil a pomalu začal obracet k lepšímu.

( použito zdroje : Pevnost Terezín )

No a na závěr zde zveřejňujeme krátký film o Terezíně.
A ještě pár fotografií :


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Linda (14) Linda (14) | E-mail | 12. listopadu 2009 v 15:12 | Reagovat

Ahoj lidi !!! Chtěla bych se zeptat jestli byste neměli zájem o nový design blogu, sama sem jeden dlouho měla ale potom sem na něj přestala mít čas takže sem přestala. Teď mi ale dělání designu chybí takže sem se chtěla zeptat jestli byste neměli zájem. Všechno udělám kvalitně a zadarmo, protože mě to prostě baví.Myslím že by cáš web potřeboval osvěžit. Mohli byste mi poslat obrázky, které byste tam chtěli a já bych to zpracovala. Jestliže máte zájem ozvěte se na meil linda.riha@seznam.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama