Poslední rozloučení redakce Paáji.

Za dobu vzniku školního časopisu navštívilo do 1. července 2010 stránky 624 159 návštěvníků z celého světa. Stránky se umisťovaly v kategorii školství do 150 místa. V poslední době je navštěvovalo na 320 návštěvníků denně. Rekord návštěvnosti za den byl 1 726 návštěvníků v květnu 2006.
Redakce věnovala panu učiteli dort PAÁJI za práci a pomoc při vedení kroužku.Společně jsme ho ochutnali a rozloučili se.

Tak tyto stránky už dlouho nejsou aktivní ale stále je navštěvuje spoustu lidí. Děkuji všem, kteří zde hledají co potřebují nebo si jdou zavzpomínat na školní časy.

K 21. listopadu 2011 je navštívilo 700 256. To je za půl roku přibližně 48 000 lidí.
K 5. listopadu 2012 je navštívilo 772 450. Za rok je to tedy přes 70 000 lidí.
K 31. prosinci 2012 je navštívilo 778 000. Ročně si tedy drží návštěvnost 70 000 lidí.

Na hodině přírodopisu - Užovka tenkoocasá

8. března 2010 v 10:14 | redakce |  Školní rok 2009-2010
Užovka tenkoocasá - thajská na škole
V rámci hodiny přírodopisu - plazi nás navštívil pan Zeman a přinesl nám ukázat užovku. Hodina byla velmi pěkná a rychle při jeho vyprávění utekla. Někteří z ní měli velikánský respekt.
Něco o užovkách vám přinášíme níže.
Orthriophis taeniurus ssp. friesei, která pochází z Tchajwanu se u nás zřejmě chová nejčastěji a je se svými až 250 cm v dospělosti asi největší ze známých poddruhů. Chov tohoto hada se nijak výrazně neliší od chovu užovek rodu Elaphe, denní teploty do 30°C, s možným nočním poklesem na 20 - 24°C. Terárium pokud možno velké a raději vyšší, s dostatkem větví na šplhání a větší mísou s vodou, neboť se velice ráda koupe. V zimním období je žádoucí snížit po dobu tří měsíců teplotu až téměř k 15°C a dodržet tzv. období klidu, které velice pozitivně stimuluje jarní páření hadů. Krmíme jakoukoliv potravou přiměřené velikosti ( kuřata, hlodavci). Tito hadi jsou většinou nevybíraví a s chutí přijmou kteréhokoli savce či ptáka vhodných rozměrů. Na jaře, po období páření snášejí samice 10 - 15 kožovitých vajec, z kterých se zhruba po 65 dnech a při inkubační teplotě 28°C, líhnou asi 50 cm mladé užovky. Ta po prvním svlékání dobře přijímají mláďata laboratorních hlodavců.
O něco vzácněji se v teráriích setkáváme s nominotypickým poddruhem Orthriophis taeniurus ssp. taeniurus, který dorůstá jen asi do 160 cm a není tak pestře a kontrastně zbarvený. Jedinci z přírody často zastrašují prudkým kmitáním svého tenkého ocasu a zuřivě koušou do všeho, co se hýbe. Užovka tenkoocasá se časem zpravidla zklidní a stane se absolutně nenáročným a vytrvalým chovancem.
Latinsky: Orthriophis taeniurus
Čeleď: Colubridae
Synonyma: Užovka thajská

Rozšíření:
Indonésie, Malajsie, Taiwan, Vietnam, Singapur, Thajsko, Japonsko, Čína, Indie, Laos, Barma.

Potrava:
V přírodě loví především krysy, potkany a myši, dále ještěrky a ptáky, a také požírají vejce z hnízd ptáků i ještěrů. V zajetí požírají myši, malé krysy a kuřata.

Rozmnožování:
Samice kladou 10-15 kožovitých vajec.
Inkubace trvá 60 dnů. Mláďata přijímají holátka myší a krys. Dospívají po druhém roce života.

Charakteristika:
Chová se v prostorném teráriu, kde musí být místo pro odpočinek a větev pro šplhání. Důležité je ponechat dostatek volného prostoru na dně. V teráriu vytvoříme pro hada prostor pro úkryt - z kůry nebo převrácené nádoby s otvorem, který neumísťujeme přímo pod světlo.
Teplota pro chov přes den je ideální 26-30°C, s lokálním vyhříváním na 35°C, v noci pak pokojová teplota. Na vlhkost není příliš náročná, stačí každý den orosit substrát. UV záření není nutné, přes léto stačí umožnít občasné vyhřívání na přímém slunci. Jako substrát na dno použijeme písek (hrubší), rašelinu, lignocel, nebo tyto materiály smícháme. Substrát vyměňujeme podle potřeby. Do terária umístíme misku s odstátou vodou, tak velkou, aby se do ní vešel celý had a vodu dle potřeby pravidelně vyměňujeme. Severní poddruhy je třeba zazimovat. Délka i zbarvení hadů se liší podle místa původu.
Existuje 7 poddruhů:

poddruh Orthriophis taeniurus friesi (Werner, 1926) - užovka tenkoocasá tchajwanská (chová se v zajetí nejčastěji)
poddruh Orthriophis taeniurus grabowskyi (Fischer, 1885)
poddruh Orthriophis taeniurus mocquardi (Moquard, 1905)
poddruh Orthriophis taeniurus ridleyi (Butler, 1899)
poddruh Orthriophis taeniurus schmackeri (Boettger, 1895)
poddruh Orthriophis taeniurus taeniurus (Cope, 1861)
poddruh Orthriophis taeniurus yunnanensis (Anderson, 1879).
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama